niedziela, 7 października 2012

Alternatywa dla pizzerek ze sklepu (Bułeczki żytnio - pszenne z pieczarkami i czarnuszką)

W niedzielę lubię wstać wcześniej i zaskoczyć domowników zapachem domowego pieczywa dobiegającym z piekarnika. Uważam bowiem, że jednym z najmilszych sposobów na rozpoczęcie niedzieli jest wspólne śniadanie, które można celebrować dłużej niż zwykle. Nikt się nigdzie nie spieszy, można cieszyć się sobą nawzajem... i oczywiście pysznym jedzeniem.

Bułeczki z nadzieniem pieczarkowym piekę od dawna, a konkretnie od chwili, gdy rozsmakowałam się w podobnych bułkach kupowanych w piekarni. Kiedy jednak zorientowałam się, że często leżą w niej kilka dni, na przemian zamrażane i odmrażane w mikrofalówce... postanowiłam upiec własne. 

Wersja z mąką żytnią na pewno jest zdrowsza, jednak uprzedzam: należy je zjeść od razu, szybko bowiem robią się twarde. Dla mnie jednak jest to kolejny argument na ich korzyść, gdyż tak właśnie zachowuje się pieczywo bez polepszaczy i chemii.

Smacznego!



Przepis na bułeczki żytnio - pszenne z pieczarkami i czarnuszką (ok. 8 sztuk)

Składniki:

300 g mąki (ja dałam 150 g mąki pszennej i 150 g mąki żytniej)
1 jajko
35 g drożdży
120 ml mleka (może być sojowe lub z amarantusa)
1 łyżeczka cukru
1 łyżeczka soli
2 łyżki masła
2-3 cebule
10 -15 pieczarek
majeranek, sól, pieprz do smaku

Przygotowanie:
Podgrzewamy mleko z łyżką masła, dodajemy cukier oraz drożdże, mieszamy i odstawiamy na ok. 20 minut do wyrośnięcia. Do dużej miski wsypujemy mąkę, dodajemy jajko, sól i łączymy z zaczynem drożdżowym - wyrabiamy ciasto i odstawiamy na 30 minut.
W tym czasie drobno kroimy cebulę i smażymy chwilę na maśle, dodajemy pieczarki pokrojone w kostkę, doprawiamy, podlewamy niewielką ilością wody. Smażymy, aż woda odparuje, przestudzamy.
Wyrośnięte ciasto ponownie zagniatamy i dzielimy na osiem części. Każdą część rozgniatamy w dłoni na placek, nakładamy farsz, lepimy bułeczkę. Gotowe układamy na blasze wyłożonej papierem do pieczenie, lekko smarujemy mlekiem i posypujemy czarnuszką. 
Pieczemy w 180 stopniach przez ok. 20 minut.

Uwaga: bułeczek na blasze nie układajmy zbyt blisko siebie: w trakcie pieczenia rosną i mogą się pozlepiać.


1 komentarz:

  1. zaczytana2 (Magda)9 stycznia 2013 13:17

    Jestem pewna że niedługo je upiekę gdyż uwielbiam takie domowe bułeczki :). Dzięki za świetny przepis

    OdpowiedzUsuń