Przez długi czas nie lubiłam cukinii (no, chyba że na pizzy, w towarzystwie brokuła, mozzarelli, sera pleśniowego i szpinaku). Jej smak wydawał mi się nijaki i nudny. Dlaczego więc uparłam się, aby ją polubić?
Przede wszystkim cukinia jest warzywem lekkostrawnym: 100g tego produktu to mniej niż 20 kalorii. Ma właściwości odkwaszające, co powinny wziąć pod uwagę osoby jedzące mięso. Poza tym cukinia to warzywo "bezpieczne", nie magazynuje bowiem metali ciężkich. A latem warto ją jeść ją także dlatego, że zawiera potas, który wraz z potem wydalany jest z organizmu.
Z cukinii najłatwiej przygotować zupę. Co zrobić, aby była jeszcze zdrowsza? Posypać ją gomasio! Ta posypka, tradycyjnie przygotowywane z ziaren sezamu, jest równie dobrym źródłem wapnia, co kurze jajka, zawiera żelazo, cynk, fosfor, magnez, witaminy A i E oraz te z grupy B.
Jak się robi gomasio?
Na patelni należy uprażyć ziarna sezamu, najlepiej niełuskane, cały czas mieszając - dzięki temu jego smak będzie bardziej intensywny. Uprażony sezam ucieramy w moździerzu z solą gruboziarnistą. Orientacyjnie: do jednej szklanki sezamu dodajemy jedną łyżkę soli. Ja dodatkowo dodaję do gomasio czarnuszkę oraz siemię lniane - tak smakuje mi bardziej. A czarnuszka to właśnie świetny sposób na to, żeby cukinia nie była mdła: jej intensywny smak świetnie się z łagodną cukinią komponuje.
Jaki z tego wniosek? Zupa - krem z cukinii posypana gomasio to świetny pomysł na obiad dla dziecka, gdyż w jednym posiłku możemy dostarczyć mu prawie wszystkie niezbędne do prawidłowego rozwoju elementy. Czego chcieć więcej :)?
Przepis na zupę - krem z cukinii z gomasio
Składniki:
2-3 ząbki czosnku
2 małe marchewki
2 małe pietruszki
1 średnia cukinia
przyprawy do smaku (lubczyk, tymianek, majeranek - do wyboru)
3-4 ziarna ziela angielskiego
2-3 listki laurowe
oliwa z oliwek do smażenia
Przygotowanie:
W garnku delikatnie podsmażamy przeciśnięty przez praskę czosnek (ważne, aby się nie przypalił - wtedy zepsuje cały smak potrawy), zalewamy ok. 1.5 l wody, gotujemy z dodatkiem ziela angielskiego oraz listków laurowych. Gdy woda zacznie wrzeć, dodajemy pokrojoną w kostkę marchew i pietruszkę, gotujemy pod przykryciem ok. 10-15 minut. Następnie dodajemy pokrojoną w kostkę cukinię i zioła do smaku. Gotujemy jeszcze ok. 5 minut. Zupę zestawiamy z ognia, czekamy, aż przestygnie, po czym wyławiamy ziele angielskie i listki laurowe. Miksujemy blenderem na gładką masę. Już na talerzu posypujemy gomasio.
Zupę można podawać także z kuleczkami amarantusowo - gryczanymi.