piątek, 31 maja 2013

Jaglanka kolejny raz! (Legumina z kaszy jaglanej ze śliwkami i morelami)

O kaszy jaglanej pisałam wielokrotnie: o jej właściwościach i o tym, że można z niej przygotować właściwie wszystko. Jem ją kilka razy w tygodniu, to taka podstawa na śniadanie, do której warto przyzwyczajać także dzieci.

Dziś kolejny pomysł na podanie jaglanki, tym razem w towarzystwie suszonych owoców. Z podanych proporcji powstaną 3-4 porcje.


Przepis na leguminę z kaszy jaglanej ze śliwkami i morelami

Składniki:

1/2 szklanki kaszy jaglanej
1/2 szklanki ryżu
4 szklanki wrzątku
1 łyżeczka masła
1 garść suszonych śliwek
1 garść suszonych moreli
szczypta imbiru
miód, syrop z agawy, brązowy cukier - do wyboru, do dosłodzenia

Przygotowanie:

Do zagotowanej wody dodajemy masło, wsypujemy kaszę i ryż, a także morele, suszone śliwki oraz imbir. Gotujemy pod przykryciem, następnie miksujemy na gładką masę.

Ja swoją leguminę posypałam ziarnami słonecznika, lecz świetnie smakuje również z podprażonymi płatkami migdałowymi lub wiórkami kokosowymi.

Idzie młodość! (Młoda kapusta z jabłkami)

Kapusta to chyba jedno z niewielu wiosennych warzyw, za którym nie przepadam. Inaczej: młoda kapusta kojarzy mi się z tłustą kapuchą, z boczkiem, kiełbasą i innymi mięsiwami, jaką gotowała moja babcia. W takiej wersji była ona dla mnie zupełnie niezjadliwa, dlatego też sama nigdy nawet nie próbowałam jej gotować.

Do teraz! Przyniosłam główkę z bazarku, pokombinowałam, podoprawiałam i wyszło mi danie, które z pewnością będą powtarzać :)



Przepis na młodą kapustę z jabłkami

Składniki:

1 młoda kapusta średniej wielkości
2 jabłka
3-4 pomidory
1 cebula
400 g pieczarek
2 liście laurowe
2 łyżeczki majeranku
kilka ziarenek ziela angielskiego
1 łyżeczka masła
1/2 szklanki wrzątku

Przygotowanie:

Do zagotowanej wody dodajemy przyprawy: liść laurowy, ziele angielskie i majeranek oraz masło, pokrojone pieczarki, posiekaną kapustę i cebulę, doprawiamy solą i pieprzem. Jabłko trzemy na grubych oczkach i dodajemy wraz ze sparzonymi, obranymi ze skórki pomidorami. Gotujemy na małym ogniu, pod przykryciem, przez ok. 30 minut.

Jakiego koloru jest Twoja ulubiona zupa? (Przepis na zupę krem z brokuła i selera)

Na pytanie postawione w tytule odpowiadam bez namysłu: najlepsze zupy są zielone!
Przykłady?
Zupa z rukoli - KLIK.
Zupa krem z brokuła - KLIK.
Zupa krem z cukinii - KLIK.

Dziś do tych propozycji zielonych smakowitości dołącza kolejna pyszna zupa: z selera i brokuła. Zdrowa, o niebanalnym smaku, pyszna! 



Przepis na zupę krem z brokuła i selera

Składniki:
 ok. 1,5 litra bulionu warzywnego
1 brokuł
1 seler
2-3 niewielkie pietruszki
duża łyżka sezamu
duża łyżka amarantusu
słonecznik do posypania
sól, pieprz ziołowy

Przygotowanie:

Bulion warzywny doprowadzamy do wrzenia i zmniejszamy ogień. Dodajemy pokrojonego w kostkę selera i pietruszkę. Po 15 minut dokładamy podzielonego na różyczki brokuła. Gotujemy, aż warzywa zmiękną, przestudzamy, miksujemy, po czym dodajemy sezam i amarantus, doprawiamy.

Śniadanie, obiad i... kolację podano! (Przepis na placuszki z twarogiem, marchwią i cukinią)

Są takie potrawy, którymi można zajadać się niezależnie od pory dnia. Prezentowane placuszki właśnie do takich należą. Przepis dostałam od koleżanki, która w taki właśnie sposób przemyca warzywa swojej pięcioletniej córce. Może więc warto spróbować :)?



Przepis na placuszki z twarogiem, marchwią i cukinią

W dużej misce na gładką masę ubijamy 3 jajka. Dodajemy kostkę twarogu półtłustego, mieszamy do uzyskania gładkiej masy. Następnie do masy dodajemy starte na grubych oczkach dwie marchwie oraz połowę cukinii (wcześniej należy ją dobrze odsączyć). Masę doprawiamy solą i pieprzem, można też dodać dwie - trzy łyżeczki siemienia lnianego. Jeśli masa jest zbyt rzadka, dodajemy mąkę pełnoziarnistą.

Placuszki pieczemy na złoty kolor na rozgrzanym oleju. 

Karobowo - bananowa rozkosz (Przepis na ciasto bananowe z karobem)

Takie ciasta uwielbiam i mogę je jeść bez końca. Lekkie, ale wilgotne, o intrygującym smaku, ale też przygotowuje się je błyskawicznie, słodkie, ale nie za słodkie. A przewagę nad ciastami kupionymi w cukierni to ciasto ma taką, że dokładnie wiem, co się w nim znajduje i gdzie tylko się dało, niezdrowe składniki zamieniłam na ich bardziej przyjazny zdrowiu i sylwetce odpowiednik.

Smacznego!



Przepis na ciasto bananowe z karobem

Składniki:

150 g mąki pszennej
150 g mąki pełnoziarnistej
150 g masła
250 g drobnego brązowego cukru
2 jaja
2 łyżeczki proszku do pieczenia eko
3-4 łyżki karobu
1 łyżeczka soli
4 dojrzałe banany

Przygotowanie:

Masło i cukier ucieramy na gładką masę, dodajemy jajka, mieszamy. W misce łączymy wszystkie suche składniki, powoli dodajemy je do masy jajecznej. Kiedy ciasto jest gładkie, dodajemy rozgniecione widelcem banany. Przekładamy do wysmarowanej tłuszczem blachy, pieczemy około godziny w temperaturze 180 stopni (do suchego patyczka).

Danie warte starań (Przepis na pierogi ze szpinakiem)

Pierogi. Danie pracochłonne, ale chyba nie ma dziecka, które by ich nie lubiło. W tym przypadku mama ma więc pewność: napracuje się, ale efektem jej starań może być to, że niejadek poprosi o dokładkę - a chyba nie ma lepszej zapłaty :)

Pierogi ze szpinakiem są alternatywą dla pierogów ruskich lub z mięsem, chociaż, wedle upodobań, nadzienie można dowolnie zmieniać. 



Przepis na pierogi ze szpinakiem

Składniki na ciasto:

3 szklanki mąki
150 ml ciepłej wody
pół łyżeczki soli
1 jajko
1 łyżka oleju

Nadzienie:

1.5 kg mrożonego szpinaku
2 łyżki masła
kilka ząbków czosnku
1/2 kostki sera feta
pieprz ziołowy

Przygotowanie:

Mąkę wysypujemy na stolnicę, mieszamy z solą. Formujemy kopczyk, wbijamy jajko i zarabiamy z jak największą ilością mąki. Powoli dolewamy wodę, ciągle wyrabiając. Na końcu dodajemy olej. Jeśli okaże się, że ciasto jest zbyt twarde dolewamy wody, jeśli zbyt miękkie - dodajemy mąkę. Ciasto ugniatamy, aż stanie się gładkie i elastyczne.Ciasto wałkujemy na stolnicy posypanej mąką.

Rozmrożony szpinak odcedzamy, wrzucamy na patelnię z roztopionym masłem i pokrojonym czosnkiem, doprawiamy pieprzem, przez chwilę dusimy, po czym dodajemy pokrojony w kostkę ser feta, mieszamy, na w miarę gładką masę.

Z ciasta wycinamy szklanką koła o średnicy ok. 6 cm, nakładamy farsz, brzegi dokładnie zalepiamy. Gotujemy w dużej ilości wody, z dodatkiem łyżki oleju.

wtorek, 28 maja 2013

Sezon na rabarbar (Przepis na kruchy placek z rabarbarem i kruszonką)

Rabarbar! Lubicie? Ja uwielbiam! Nie wiem, czy przypadkiem moja miłość do rabarbaru nie wynika z faktu, że na dobrą sprawę dostępny jest on tylko przez dwa miesiące w roku: maju i czerwcu.

Z dzieciństwa pamiętam smak ciasta drożdżowego z rabarbarem (z powodzeniem można je przygotować według tego przepisu - KLIK), w ubiegłym roku na stole królowało ciasto jogurtowe KLIK. Rok 2013 będzie natomiast należał do kruchego ciasta z kruszonką - przepis był ponoć stosowany już w kuchni staropolskiej!



Przepis na kruchy placek z rabarbarem

Składniki:

125 g masła
2 łyżeczki cukry waniliowego z prawdziwą wanilią
1 szklanka mleka
2,5 szklanki mąki krupczatki
1 szklanka cukru pudru
2 duże jajka
2 płaskie łyżeczki proszku do pieczenia BIO
tłuszcz do wysmarowania blachy
rabarbar - wedle uznania

Przygotowanie:

Mleko, masło, cukier puder i cukier waniliowy zagotowujemy na niewielkim ogniu. W misce łączymy mąkę i proszek do pieczenia, a następnie wlewamy wrzące mleko, wszystkie składniki mieszamy, aż powstanie gładka masa. Kiedy nieco przestygnie, dodajemy po jednym jajku, nie przestając ucierać. Ciasto wykładamy na wysmarowaną tłuszczem blachę, układamy rabarbar, posypujemy kruszonką*.
Ciasto pieczemy 50-55 minut w temperaturze 160 stopni.

* Aby przygotować kruszonkę, zagniatamy 100 g masła, 100 g mąki i 80 g cukru, po czym na ok. 15 minut wstawiamy do lodówki.

Sałatka w wersji "easy" (Przepis na sałatkę z tuńczykiem)

Szybkie dania to coś, co zapracowane mamy lubią najbardziej. Do tej sałatki potrzebne są w zasadzie tylko trzy składniki: ryż, tuńczyk i zielony ogórek. Sól i pieprz. Ewentualnie jogurt naturalny i czosnek, acz niekoniecznie.

I w zasadzie tyle. A smakuje wybornie, przez kilka lat jedzenia raz w miesiącu nie zdążyła mi się znudzić! :)



Przepis na sałatkę z tuńczykiem

Składniki:

1 puszka tuńczyka w sosie własnym
1 duży zielony ogórek
1 torebka brązowego ryżu
sól, pieprz

Sos:
kubeczek naturalnego jogurtu
1 łyżka majonezu
2 ząbki czosnku
sól

Przygotowanie:

Ryż gotujemy według przepisu na opakowaniu. Ogórka obieramy ze skórki, kroimy w kostkę, tuńczyka odcedzamy. Łączymy wszystkie składniki. Doprawiamy.

Przeciśnięty przez praskę czosnek mieszamy z jogurtem i majonezem, dodajemy szczyptę soli.

Smacznego! :)